Valitut palat | Etusivulle

Valitut palat

in english

Kotirataottelu / 3

Budapest, 17.2.2005

Juniorien UM-kisaan tuli yllättävän paljon natiaisia ja toisaalta vanhemmissa luokkia jouduttiin yhdistelemäänkin. Ensimmäisenä päivänä eivät päästäneet statisteja radalle joten onnistuin vilustumaan radan laidalla. Toisena päivänä sentään päästivät yrittämään 1000m ja 3000m. Tuolloinkin oli illalla täkäläisittäin aika kylmä (n. -6 C). Jäätäkään ei jaksettu kunnostaa trimmata aivan huippuunsa (seli seli..).

Kisan tulokset on nähtävissä täältä.

Tyttöjen ja poikien mestarit (Tóth Ágota ja Szollosi Szabolcs) saivat matkaliput Seinäjoelle MM-kisoihin - terveisiä jos tapaatte.

Tarmon listalaisista jäällä olin vain minä kun Istvánilla oli työkiireitä ja Johanna ei oikein jaksa innostua kilpailuista. Hän oli kyllä jään reunalla ja huuteli minulle muistutuksia radanvaidosta. Ulkopuolisten aikoja ei näy missään vaikka kai nekin johonkin kirjattiin. Ystävät kellottivat sen kun ehtivät - 1000m:n ajasta on parikin versiota joten odottelen sitä virallista. Sensijaan tammikuisen kisan viralliset ajat ovat ilmestyneet nettiin joten laiten nekin tähän:

Raimon viimeiset ajat:

500m  (vanha, virallinen):       49,12
1000m (vanha, virallinen):     1.37,87
3000m (uusi, 1/2-viralllinen): 5.25,00

Viikon päästä on tarkoitus mennä tekemään ensimmäiset ajat uudessa ikäluokassa. Jollei István todellakaan ei lähde tuolloin kisaan, niin on odotettavissa taas läjäpäin hyviä kuvia. Siihen ne tämän talven jäähyilyt sitten taitavat kuivuakin kun keinojää lirisee Tonavaan helmikuun lopussa.

Terveisin Raimo