Kevät kokous 3.5 pöytäkirja
23.6.2018 17:00 Uutiset / Nyrkkeily etusivu

Oulun Tarmo/nyrkkeilyjaosto Pöytäkirja 5/2018

3.5.2018

Hallituksen kokous

Aika 3.5.2018, klo 18:35-20:15

Paikka

Raksilan uimahallin kahvio, Pikkukankaantie 3, Oulu

Läsnä

Sirkka Vehkaperä, puheenjohtaja

Ilkka Timonen

Maria Vehkaperä, sihteeri

Perttu Sarja

Juho Elsinen

Pekka Kujasalo

Riku Hirvasniemi

Poissa

Kari Åman

 • Kokouksen avaus
 • Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
 • Työjärjestyksen hyväksyminen
 • Jaoston järjestäytyminen
 • Sponsoriasiaa/Talousasiaa (Perttu Sarja)
 • Kesänharjoitukset
 • Vekara-Boxing ja yleiset sunnuntain harjoitukset
 • TUL 100 vuotta (Maria Vehkaperä)
 • Tuiran Uimarannan lajiesittely kesällä 2018 (Maria Vehkaperä)
 • Kouluttautuminen
 • Tulevat kisat/järjestäytyminen
 • Oulun Tarmon nettisivut ja niiden käyttäminen
 • Muut esille tulevat asiat
 • Seuraava kokous
 • Kokouksen päättäminen

1. Puheenjohtaja Sirkka Vehkaperä avasi kokouksen klo 18:35.

2. Kokous todettiin laillisesti koolle kutsutuksi ja päätösvaltaiseksi.

3. Esityslista hyväksyttiin muutoksitta kokouksen työjärjestykseksi.

4. Kokouksen puheenjohtajaksi valittiin Sirkka Vehkaperä. Kokouksen sihteeriksi valittiin Maria Vehkaperä.

5. Perttu Sarja toi esille kokouksessa sponsoreiden hankkimisen. Ilkka Timonen ja Perttu Sarja aikovat katsoa toukokuun aikana yhdessä sponsorilomakkeen, millä haetaan tulevia sponsoreita. Tarkoituksena olisi rahoja kohdentaa kilparyhmälle. Tulevaan sponsoreiden hankintaa varten täytyy saada seuran nettisivut kuntoon toukokuun aikana. Syksystä 2018-syksy 2019 olisi sponsoreiden tukemisaika. Mahdollisuus olisi saada 2000-3000€ sponsoreilta. Kesäkuussa 2018 uusi kokous koskien sponsorienhankintaa.

6. Raksilan uimahallilla on huolto 22.6-5.8.2018. Toukokuussa harjoitukset ovat normaalisti. Kesäkuussa 22.6.2018 asti harjoitukset ovat junioreille maanantaisin ja keskiviikkoisin. Aikuisille harjoitukset ovat tiistaisin ja torstaisin. 22.6.-5.8.2018 harjoitukset ovat 2 kertaa viikossa. Ilkka Timonen aikoo varmistaa Oulun kaupungilta harjoitusajat kesälle.

7. Päätettiin mainostaa vekara-boxingia paremmin. Kesäkuuhun mennessä vekara-boxing mainos on valmis. Yleisiä harjoituksia päätettiin mainostaa enemmän. Puhuttiin, halutaanko tarjota harrastustoimintaa vai kilpailutoimintaa. Halutaanko keskittyä kilpailemiseen vai kuntoilemiseen. Puhetta heräsi myös mahdollisesta nyrkkeilykoulun jatkoryhmästä, jotta saataisiin harrastajalle jatkumo harrastamisessa. Maria Vehkaperä sekä Riku Hirvasniemi aikovat keskittyä mainostamiseen. Tarkoitus olisi kysyä entisiä harrastajia mukaan seuran toimintaan esimerkiksi markkinointiin.

8. Vuonna 2019 mahdolliset Tarmon matsit torilla. Tarvitaan omia nyrkkeilijöitä tapahtumaan sekä mahdollisesta amatööri/ammattilaisnyrkkeily tapahtumasta oli puhetta. Seuraavaan kokoukseen mennessä Maria Vehkaperä selvittää mahdollisesta taloustuesta. Tarkempi suunnittelu kesäkuun kokouksessa. Tulevasta tapahtumasta tulee ilmoittaa syyskuuhun mennessä TUL Oulun Piirille.

9. Maria Vehkaperä esitteli mahdollisuudesta pitää päivä toimintaa Tuiran Uimarannalla. Kokouksessa löytyi haluja esitellä nyrkkeilyä lapsille. Riku Hirvasniemeä ehdotettiin pitämään lapsille nyrkkeilyä. Maria Vehkaperä aikoo selvittää mahdollisimman nopeasti tarkempaa tietoa asiasta.

10. Tuomarikoulutukseen halutaan uusia sekä vanhoja kouluttaa korkeammalle tasolle. Maria Vehkaperä on kiinnostunut valmentaja koulutuksesta. Oulussa mahdollinen valmentajakoulutus heinäkuussa Suomen Nyrkkeilyliiton kautta.

11. Tarmon matsit mahdollisesti, jos taloustilanne on hyvä sekä omia ottelijoita löytyy. Palataan asiaan kesäkuun kokouksessa.

12. Maria Vehkaperä aikoo tehdä seuran nettisivut selkeämmäksi toukokuun aikana. Ilkka Timonen lupautui auttamaan sivujen selkeyttämisessä. Pukukoppi ominaisuus täytyy ottaa käyttöön. Harjoituksiin ilmoittautuminen pukukopin kautta. Valmentajat kertovat ja auttavat käyttämään pukukoppia. Tulevana syksynä pidetään infotilaisuus vanhemmille ja harrastajille koskien Jopox toimintaa. Infotilaisuudessa kerrotaan myös seuran pelisäännöistä, jotka tehdään kirjallisesti yhdessä muiden johtoihmisten kanssa.

13. Puhuttiin valmentajista ja heidän asemistaan harjoituksissa. Alvari Rantapelkonen ja muita vanhoja harrastajia kysytään toimintaamme mukaan. Riku Hirvasniemi ja Maria Vehkaperä aikovat laajentaa toimintaa sosiaalisessa mediassa. Riku Hirvasniemi päivittää Oulun Tarmon Facebook sivuja aktiivisesti. Mahdollinen Instagram-tili Oulun Tarmo nyrkkeilylle, jota ylläpitävät Maria Vehkaperä sekä Riku Hirvasniemi.

14. Päätettiin pitää seuraava kokous torstaina 14.6.2018 klo 18:30 alkaen Raksilan Uimahallin kahviossa.

15. Puheenjohtaja päätti kokouksen klo 20:15

Sirkka Vehkaperä, Puheenjohtaja

Maria Vehkaperä, SIhteeri


   
Lisää uutisia
Nyrkkeily
«  Huhtikuu   »
Kategoriat